Ochrana manželstva a rodiny

Autor: Michaela Kollárová | 15.4.2014 o 20:53 | (upravené 18.4.2014 o 8:58) Karma článku: 5,27 | Prečítané:  277x

Málo tém na Slovensku vzbudzuje toľko diskusií ako „ochrana manželstva a rodiny“. Ústavné zmeny, ktoré plánujú realizovať strany KDH a SMER –SD majú definovať manželstvo ako vzťah medzi mužom a ženou. Otázkou zostáva ako to súvisí s ochranou manželstva a rodiny... pravdepodobne si pod týmto pojmom predstavujem niečo úplne iné, než väčšina našich politikov.

Manželstvo je v prvom rade dobrovoľné rozhodnutie. Osoby, ktoré majú civilný alebo cirkevný sobáš na základe manželskej zmluvy uzatvárajú inštitucionálnu formu spojenia. Dá sa niečo takéto ochrániť? Nie. Tým, že presne vymedzíme, že do vzťahu manželského môžu vstúpiť len muž a žena rozhodne nezabránime možnému zániku. Rozvodovosť vo svete, vrátane aj Slovenskej republiky má stále stúpajúcu tendenciu. Ako ochránime ľudí aby sa tak nestalo? V súčasnosti u nás končí až 37% uzatvorených manželstiev rozvodom. Napriek tomu, že ho tvoria muži a ženy.  Medziľudské vzťahy sa nedajú uzákoniť, keďže sú výplodom slobodnej vôle človeka.  Okrem toho uzavrieť manželstvo ešte neznamená mať rodinu. Logicky sa rodičom stávam, ak mám dieťa aj  bez toho, aby som bola za niekoho vydatá. Status matky mi bude hádam prisúdený aj bez sobáša. Mám to teda chápať tak, že pokiaľ sa nevydám, tak moje potomstvo nebude chránené?  Tým, že manželstvo obmedzíme len na vzťah muža a ženy predsa nijako rodinu a manželstvo neochránime.  Skôr len zdiskreditujeme slobodných rodičov. Deklarácia práv dieťaťa by mal byť základný prameň toho, ako by sme mali maloletých ochraňovať, takáto ústavná úprava im rozhodne pocit bezpečia nezaručí. Majú sa deti narodené v nemanželských zväzkoch cítiť odvrhnuto, pretože ich rodičia nie sú manželia a preto netvoria rodinu, ktorá je považovaná za základnú sociálnu bunku v spoločnosti?

Prevencia proti sobášom párom rovnakého pohlavia je vystavená na zvláštnych argumentoch. Stále sa hráme s pojmom „chrániť“, no nikto nevie povedať v čom presne tá ochrana spočíva. Rodina či už tradičná alebo netradičná je plnohodnotná len keď je šťastná.  Ako naši politici zabezpečia šťastie v životoch ich občanov? Sú zákazy a obmedzenia voči láske tá správna cesta?  Vymedzenia pojmov ako rodina, či manželstvo ľudí skôr rozdeľuje ako spája. Kategorizuje ich a to nie je správne, pretože človek sa má cítiť ako plnohodnotný člen v spoločnosti, nie ako správny príklad manželstva alebo zlý model pre slovo rodina.

Páni politici čo keby nás začnete chrániť tým, že nás začnete miesto onálepkovania statusmi robiť šťastnými? Táto krajina sa nerozpadá na medziľudských vzťahoch. Práve Naopak mnoho medziľudských vzťahov sa rozpadne kvôli následkom problémov, ktoré sa neriešia v tejto krajine. Tento štát nič nerobí preto, aby sa ľudia v ňom cítili rovnocenne a bezpečne. Nedostatok pracovných miest so slabým finančným ohodnotením, zdravotníctvo, poplatky div , že nie zato, že môžeme dýchať vzduch, neefektívne školstvo...to všetko ľudí zaťažuje a deprimuje. Začnite chrániť rodinu tým, že jej zabezpečíte vhodné podmienky pre život, lepšie vzdelanie pre deti a silnejšiu podporu od štátu pre mladých ľudí. Začnite sa viac zaujímať o slobodné matky, deti v sociálnych domovoch a pracovné podmienky. Tak ochránite manželstvo a rodinu.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?